USA zostrelili Fínsko a kráčajú za zlatom

Hokejisti Spojených štátov amerických sa stali prvým finalistom olympijského hokejového turnaja v kanadskom Vancouveri, keď bez väčších problémov zdolali Fínsko 6:1, pričom o celom osude stretnutia rozhodli už v prvej tretine. USA si tak na svojho súpera v boji o olympijské zlato počkajú, ten vzíde zo zápasu Kanada - Slovensko, ktorého úvodné buly sa vhodí o 3.30 h ráno.
USA - FÍNSKO 6:1 (6:0, 0:0, 0:1)
Góly: 3. Malone, 7. Parise (P. Šťastný, Rafalski), 9. E. Johnson (Pavelski, Malone), 11. Kane, 13. Kane (Rafalski), 13. P. Šťastný (Langenbrunner, Parise) - 55. Miettinen (Lepistö)
Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: J. Ruutu (Fín.) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 25:25, rozhodovali: O´Halloran (Kan.), Vinnerborg (Švéd.) - Blumel (ČR), Heyer (USA), 17 602 divákov

Zostavy
USA: Miller (49. Thomas) - R. Suter, Rafalski, Gleason, E. Johnson, J. Johnson, Orpik, Ryan Whitney - Langenbrunner, P. Šťastný, Parise - Pavelski, Kessel, Malone - D. Brown, Kane, Kesler - Backes, Ryan, Callahan - Drury
Fínsko: Kiprusoff (11. N. Bäckström) - S. Salo, Timonen, Pitkänen, Lydman, Lepistö, Niskala, Kukkonen - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - M. Koivu, T. Ruutu, Filppula - Hagman, N. Kapanen, Miettinen - Peltonen, O. Jokinen, J. Ruutu - Immonen

Doposiaľ nezdolaní Američania vstúpili do semifinále priam raketovo, pomohol im k tomu fínsky brankár Mika Kiprusoff, ktorý na začiatku druhej minúty vyrobil obrovskú chybu, keď vykorčuľoval ďaleko z bránky, lenže puk poslal priamo na hokejku Ryana Malonea, ten už nemal čo riešiť - 1:0. Sekundu pred koncom šiestej minúty sa nechal Janne Niskala, nuž a Spojené štáty využili presilovku už po 23 sekundách. Paul Šťastný prihrával Zachovi Parisemu a ten nedal Kiprusoffovi žiadnu šancu. Fínom to však nestačilo a necelú minútu po inkasovanom druhom góle putoval na trestnú lavicu aj Toni Lydman, no a Erik Johnson využil aj druhú americkú presilovku v zápase - 3:0. Američania sa dostali na koňa a ochvíľu prišiel ďalší úder, Patrick Kane a jeho pozornosť pred bránkou uprostred lenivých a nedôsledných fínskych obrancov znamenala, že po jedenástich minútach svietil na ukazovateli skóre stav 4:0. Kiprusoff sa na to vykašľal, do fínskej bránky prišiel Niklas Bäckström, ale to, čo ho čakalo... po dvoch minútach si Kane prebral prihrávku od Rafalskeho, fínskej obrany nikde - 5:0 a len 15 sekúnd na to sa tešil aj Paul Šťastný, 6:0 po trinástich minútach. Fíni boli hotoví.

Druhá tretina bola pre zmenu nudná, USA vypli na úsporný režim, pochopiteľne, nuž a Fíni nič. Za zmienku snáď stojí len žrdka Millerovej bránky v závere tejto časti hry, inak táto tretina bola iba akýmsi rozkorčuľovaním.

Rovnaký pohľad ponúkla aj tretia tretina, žiaden vzruch, oddychujúci Američania, so svojím osudom zmierení Fíni a nuda. USA si dokonca jedenásť minút pred koncom zápasu dovolili vystriedať brankára, Miller prepustil miesto Timovi Thomasovi, a tak si vlastne prípísal ďalšiu nulu na svoje konto. Na zúfalú fínsku snahu streliť aspoň jeden gól sa už takmer nedalo dívať, no v 55. minúte sa "Suomi" predsa len dočkali a treba uznať, že Miettinen to trafil pekne, Thomas na jeho projektil do pravého horného rohu bránky nemal nárok. To však bolo všetko.